пʼятниця, 26 квітня 2024 р.

Яка була ваша улюблена іграшка? Навчальний центр «Мастак» досліджує історію та розповсюдження яворівської забавки.

 ЦЬОМУ ІГРАШКОВОМУ ІНСТРУМЕНТУ СТО РОКІВ. МИ НЕ ЗНАЄМО, ХТО ЦЕ ЗРОБИВ, АЛЕ МИ ЗНАЄМО ДЕ – У ЯВОРОВІ, СЛАВНОМУ МІСТІ ІГРАШОК.

Яворів розташований на річці Шкло, за 50 кілометрів від Львова. Це невелике місто з давньою історією, що сягає 14 століття, розташоване на торговому шляху, що сполучав Львів та Ярослав. У 1914 році в цьому проживало 10 500 жителів, більшість з яких були українцями (на той час в Яворові проживало приблизно 2700 єврейів і 1500 поляків). Як пункт на купецькому шляху Яворів був ринком збуту товарів і, як магніт, тягнув з околиць майстрів різних ремесел, які будували тут свої будинки та майстерні. Вони робили взуття, кошики з очерету, що росте навколо озера, меблі та дрібні кухонні інструменти: ложки, черпаки та колотушки (kołotuszki). Вони, звісно, ​​добре продавалися на ярмарках, що організовувалися тут щопонеділка, і на шести ярмарках на рік: на святого Григорія, у вівторок після П’ятидесятниці, на святого Іллю, святу Параскеву, святого Андрія та святого Івана Кантія Сповідника. Окрасою ярмаркових прилавків були іграшки – їхнє виробництво вже в XVII столітті стало важливим галуззю місцевого виробництва.
Чому Jaworów спеціалізувався на іграшках? Однією з причин може бути порода деревини (вона була основним матеріалом для виготовлення грашок у часі до нашої пластики). Це липа, вільха та явір, що тут виросли. Назва міста походить від назви цього дерева з родини кленових. Нібито на місці Яворівського озера колись ріс явір. Гнучка і легка деревина була одним із улюблених матеріалів теслярів і колісників. У руках яворівських майстрів багато століть деревина перетворювалася на коляски, конячки, клоуни та меблі, які радували наступне покоління дітей, а також були джерелом доходу для багатьох жителів Яворова та околиць. На початку ХХ століття в місті та його околицях було 86 сімей, які використовувалися виготовленням іграшок. Кажуть, що кожна з цих домашніх фабрик могла виробляти приблизно 3500 іграшок на рік. Розвитку виробництва іграшок у Яворових сприяла Школа деревообробної промисловості з кінця ХІХ століття. Мовляв, завдяки цьому місцевому майстру з виготовлення іграшок могли конкурувати не лише з відомою закопанською школою, а навіть із надзвичайно популярними на той час чеськими фабриками іграшок. Водночас без міцності місцевих ремісничих традиційних школа не мала б шансів досягти таких успіхів. Ми знаємо, що іграшки з Яворова можна було купити у Львові чи Пшеворську. В обох цих містах їх на початку ХХ століття придбав Северин Удзеля, засновник Етнографічного музею в Кракові (сьогодні колекція MEK налічує загалом 28 іграшок з Яворова). Але ці дерев'яні дрібнички, характерно прикрашені мальованими орнаментами, були популярні й у Кракові. Архівні фотографії підтверджують, що яворівські скрипки купували в міжвоєнні роки в Емаусі – відомому краківському ярмарку, який проходив у Страсний понеділок. Можливо, саме там були придбані ті, що зберігає Музей?
Наші скрипки мають приблизно 40 сантиметрів. У випадку зі справжньою скрипкою це означало б, що вона призначена для дітей чотирьох-п’яти років (розмір інструмента підбирається так, щоб довжина скрипки відповідала довгій лівій руці, витягнутій вперед від шиї до середини руки). Це - досить стати вдалий момент, щоб пробудити вашу мрію віртуозом.



Яка була ваша улюблена іграшка в цьому віці? Дорота Майковська-Шаєр
Джерело: https://historiaposzukaj.pl/wiedza,obiekty,1900,obiekt_skrzypeczki_z_jaworowa_w_kolekcji_muzeum_etnograficznego_w_krakowie.html

Немає коментарів:

Дописати коментар

Яка була ваша улюблена іграшка? Навчальний центр «Мастак» досліджує історію та розповсюдження яворівської забавки.

  ЦЬОМУ ІГРАШКОВОМУ ІНСТРУМЕНТУ СТО РОКІВ. МИ НЕ ЗНАЄМО, ХТО ЦЕ ЗРОБИВ, АЛЕ МИ ЗНАЄМО ДЕ – У ЯВОРОВІ, СЛАВНОМУ МІСТІ ІГРАШОК. Яворів розташо...