НЦ «Мастак» - це майстерні та студії, музейні відділи та експозиції, що відображають народне мистецтво Яворівщини. Мета навчального центру зберегти і творчо розвивати жанри народного мистецтва краю: яворівську забавку, вишивку «яворівкою», художній розпис, живопис, художню обробку дерева, ткацтво та рогозо плетіння.
Столярна майстерня. Це типова майстерня, обладнана сучасними столярними станками та інструментами. З наявним методичним наповненням: тематичними стендами із технології виготовлення яворівської забавки; набором шаблонів традиційних забавок; зразками нових моделей. І з рядами дерев’яних коників, пташок, скрипочок, деркачів, калатал, кріселок, столиків…, які недавно вийшли з рук талановитого майстра Андрія Більського і ще віддають свіжий запах деревини. Пополудні майстерню полонізує учнівська молодь з наміром освоїти традиційне столярське ремесло. Час від часу майстерню відвідують дорослі, які цікавляться технологією виготовлення виробів на сучасному обладнанні. Часто приїжджають зацікавлені туристи, щоб на власні очі побачити процес виготовлення забавки «від а до я». Учащають поціновувачі народного мистецтва, щоб доторкнутись до таємничого забавкарського світу.
Художня майстерня. Це простора зала, в які панує творча атмосфера пензля і фарб. Сюди прибувають забавки із столярної майстерні. Прибувають, щоб одягнутись у жовто-зелено-червоні мотиви яворівського художнього розпису. Разом з майстринею Галиною Андрейко їх розписують забавки гуртківці школи, туристи, учасники семінарів і майстер-класів, учні разом з батьками, вчителі… Розмальовані забавки розміщуються на імпровізованому дереві, щоб разом з авторами позувати перед об’єктивами фотоапаратів, а потім «мігрують» Україною та континентами світу. А от забавки, майстерно виконані майстрами, переміщаються на «постійне проживання» у музей.
Музей яворівської забавки. Це кімната розширеного простору, бо центральна експозиція «запрошує» в імпровізовані відкриті двері робітень (столярної, різьбярної, токарної) давньої Забавкарської школи. На полицях – зразки готових забавок – мініатюрні меблі, музичні інструменти, тварини, візки, пташки, сюжетні композиції… Зверху протилежної стіни розмістились портрети знаменитих майстрів забавки. На стелажах і стінах примостились цікаві скриньки, дерев’яні писанки, різьблені декоративні тарелі… І тут цікава розповідь Марії Баб’як або Катерини Курчик супроводить уяву відвідувачів лабіринтами історії розвитку яворівського забавкарства.
Художні студії. До НЦ «Мастак» також входять студії, в яких використовують забавкарські мотиви в інших жанрах. Галина Андрейко створює забавкарські сюжети на полотнах картин. У студії художньої вишивки машина вишиває на полотняній сумочці або фартушку веселу яворівську пташку, коника. У кулінарній майстерні випікають і розмальовують білковим кремом пряники у вигляді забавок коника, пташки, зірки. Відомо, що мистецька цінність твору підвищується, коли його сутність трансформується у світлі нових ідей. А традиційна яворівська забавка уже знайшла своє відображення на полотнах картин, в оформленні інтер’єрів, як головна прикраса новорічних ялинок (Ватикан, Львів, Київ) та в царині сучасних сувенірів.
Майстри НЦ «Мастак» зберігають традиції формотворення та колористики забавки і при цьому творчо її розвивають у різноманітних сюжетних композиціях чи обрядових темах. З рук майстрів вийшли і авторські забавки, в яких автори втілили сміливі сучасні рішення, але у них також упізнаються ідеї яворівської забавки. В рамках проекту та зусиллями громади села, відділу освіти Яворівської РДА, меценатів відремонтовано та облаштовано приміщення Майстерні-Музею, закуплено обладнання, підготовлено та видано навчальний матеріал, зібрано експонати місцевих старожитностей та мистецьких творів, створено історико-етнографічну фотовиставку. У Майстерні відвідувачі мають змогу познайомитись із традиційними промислами, почерпнути досвід поколінь, поспілкуватись із митцями. Майстри проводять майстер-класи з виготовлення Яворівської іграшки, обробки деревини, художнього розпису, вишивки, основ ткацтва та рогозоплетіння, – традиційних занять краю. У селі багато творчої молоді, яка охоче вчиться та готова ділитися своїми знаннями. Майстерня об’єднує майстрів, молодь, активних жителів навколо ідеї відродження та розвитку традиційних ремесел, що послужить у майбутньому основою для започаткування власної справи.
Немає коментарів:
Дописати коментар